Замовити зворотній дзвінок
0

Що таке астигматизм


Що таке астигматизм?

Астигматизм - це не хвороба, він не лікується, а коригується за допомогою окулярів або контактних лінз.

Ваше око має дві структури з вигнутими поверхнями, які заломлюють світло на сітківку. Заломлення - це зміна напрямку променя, який проходить через певне середовище, в даному випадку через рогівку і кришталик ока.

В оці ідеальної форми кожен з цих елементів має округлу кривизну, як поверхня гладкої кулі. Рогівка та кришталик з такою кривизною заломлюють все падаюче світло в рівній мірі в задній частині ока, щоб створити чітко сфокусоване зображення прямо на сітківці.

У людей з астигматизмом рогівка не округлої форми, а продовгуватої як лимон. У цих випадках рогівка або кришталик вигнуті, так що заломлення у вашому оці в вертикальній і горизонтальній площинах відрізняються. Потрапляючі в око промені не можуть зійтися в одну точку, світло спотворюється, потрапляючи в ваші очі. Це викликає розмите, нечітке або спотворене бачення.




Діагностика астигматизму

Офтальмолог може діагностувати астигматизм під час планового обстеження з використанням тих самих інструментів і методів, які використовуються для виявлення короткозорості і далекозорості.

Астигматизм може бути присутнім з народження або розвинутися після травми ока, хвороби або операції. Астигматизм не виникає і не погіршується, якщо ви читаєте при поганому освітленні або сидите занадто близько до монітора.

Симптоми астигматизму можуть відрізнятися у кожної людини. У деяких людей може взагалі не бути ніяких симптомів.


Основні симптоми астигматизму:

нечітке, спотворене або розмите бачення поблизу і вдалині

труднощі з баченням в сутінковий час

двоїння в очах


Види астигматизму:

Міопічний астигматизм - поєднує в собі одночасно дві патології: астигматизм і короткозорість (міопія)

Гіперметропіческій астигматизм - поєднує в собі одночасно дві патології: астигматизм і далекозорість (гіперметропія)

Змішаний астигматизм - в оці одночасно є короткозорість і далекозорість.

 

Правильний і неправильний астигматизм

На поверхні очного яблука знаходяться, так звані, головні меридіани, які розташовані під кутом 90 градусів відносно один одного. Ці меридіани мають різну силу заломлення.

При правильному астигматизмі головні меридіани перпендикулярні один одному і вздовж всього меридіана сила заломлення однакова.

При неправильному астигматизмі головні меридіани ока не перпендикулярні і кожен з меридіанів має різну силу заломлення на різних своїх відрізках.

Неправильний астигматизм може виникнути через травми ока, кератоконус (захворювання, що викликає поступове потоншення рогівки) або після деяких видів операцій на очах.


Ступені астигматизму

Астигматизм слабкого ступеня (1-2 діоптрії). При астигматизмі слабкого ступеня симптоми практично непомітні, тому людина швидше за все дізнається про свій діагноз лише на огляді у офтальмолога.

Астигматизм середнього ступеня (3-6 діоптрії). При астигматизмі середнього ступеня вже відчутні погіршення зору. Картинка і обриси предметів можуть спотворюватися, прямі лінії викривляються.

Астигматизм високого ступеня (понад 6 діоптрій). При астигматизмі високого ступеня крім погіршення зору можуть з'явитися такі симптоми, як запаморочення, різь в очах, головні болі.


Корекція астигматизму

Більшість форм астигматизму легко піддаються корекції за допомогою окулярів і контактних лінз. При виборі способу корекції враховується стадія і вид астигматизму.

Кожне око з астигматизмом унікальне, тому дуже важливо, щоб пацієнтові була проведена ретельна діагностика при підборі окулярів або контактних лінз.

Майте на увазі, що коли справа стосується корекції зору при астигматизмі, не всі варіанти рівні. Якщо вам більше 40 років, вам можуть знадобитися мультифокальні або прогресивні лінзи.

Обов'язково проконсультуйтеся зі своїм офтальмологом про те, який варіант краще всього підходить вам і вашому способу життя.