Жорсткі контактні лінзи
Перші контактні лінзи були виготовлені з матеріалу під назвою поліметилметакрилат (ПММА), який також називають акриловим склом. ПММА мав чудові оптичні властивості і був розроблений як легка і стійка альтернатива склу. Але він не пропускав достатньо кисню до ока, що викликало дискомфорт при носінні. ПММА використовувався для створення жорстких контактних лінз до кінця 1970-х років.
Сучасні жорсткі газопроникні лінзи виготовляються з міцного пластику з різним відсотком вмісту силікону, що робить їх більш гнучкими, ніж ПММА, і кисень може проходити безпосередньо через лінзу для підтримки здоров'я рогівки.
Жорсткі контактні лінзи застосовуються, в основному, для корекції зору при високих ступенях астигматизму, при кератоконусі, у випадках післяопераційного відновлення зору і в ортокератологіі. Жорсткі лінзи добре зберігають форму, тому забезпечують високу чіткість зору.
Жорсткі контактні лінзи виготовляються за індивідуальним рецептом в спеціальних лабораторіях на призначеному для цього обладнанні.
Жорсткі контактні лінзи мають ряд переваг:
- Завдяки щільності матеріалу, з якого вони виготовлені, жорсткі лінзи добре зберігають форму навіть при кліпанні очима, тому зображення залишається стабільним;
- Через маленький діаметр лінзи крайня периферична зона ока завжди вільна для доступу кисню і тим самим забезпечується нормальна циркуляція сльози, яка змиває дрібні чужорідні частинки, омертвілі клітини тощо. Хоча існують склеральні ЖКЛ, діаметром 15мм і більше, рішення про призначення таких лінз вимагає більш ретельного дослідження;
- При правильному догляді термін служби жорстких лінз досить тривалий, поки не зміниться рецепт і вам будуть потрібні лінзи іншої оптичної сили. ЖКЛ з силіконом мають більш обмежень термін носіння, близько 6 місяців;
- Індивідуальна посадка і рецепт;
- Можливість уникнути рефракційної операції для отримання високої гостроти зору;
- Менше ускладнень при носінні жорстких лінз;
- Безпечні для дітей і дорослих.
Як вибрати жорсткі контактні лінзи?
Підбір таких лінз процес дуже індивідуальний і досить тривалий. Тільки лікар-офтальмолог, який спеціалізується на цьому, може підібрати пацієнтові відповідні лінзи, адже вони повинні ідеально збігатися з поверхнею рогівки кожного ока для комфортного носіння. Кожна пара лінз повинна бути виточена для конкретного пацієнта.
Які етапи підбору жорстких контактних лінз?
1. Загальний огляд у лікаря-офтальмолога. Пацієнт повинен надати лікарю відомості про перенесені та наявні хронічні захворювання. При цьому мова йде не тільки про хвороби ока, а й про системні патології. Крім того, офтальмолог захоче дізнатися про Ваш досвід корекції зору: якими лінзами або окулярами Ви користувалися раніше, робили Вам лазерну корекцію тощо.
2. Обстеження. Лікар за допомогою комп'ютерного обладнання і різних приладів отримує інформацію про стан рогівки, слизової оболонки, функціонування слізних шляхів. Обчислюються всі необхідні для підбору засобів контактної корекції параметри: радіус кривизни, діаметр рогівки та інші. На цьому етапі лікар-офтальмолог приміряє до очей спеціальні еталонні лінзи, на основі яких буде виготовлятися необхідна пацієнтові модель.
3. Виготовлення лінз, їх примірка в кабінеті офтальмолога. На будь-якому з трьох етапів лікар може виявити, що жорсткі лінзи протипоказані пацієнтові. Іноді для того, щоб підібрати газопроникні офтальмологічні вироби, доводиться кілька разів пройти обстеження. Але підібрані лінзи будуть ідеально підходити по всіх параметрах.
Який період адаптації?
Вам знадобиться деякий час, щоб звикнути до них. Адаптація може тривати близько 5-7 днів, а часом ще довше. Після цього більшість користувачів перестають відчувати будь-який дискомфорт, однак якщо зробити перерву в носінні хоча б на кілька днів, Вам доведеться звикати до жорстких лінз заново.
Після підбору жорстких контактних лінз необхідно пройти контрольний огляд у лікаря і регулярно (приблизно раз в три місяці) перевірятися у Вашого лікаря-офтальмолога. При підборі жорстких контактних лінз дітям необхідно проходити перевірку частіше (приблизно раз на місяць). Якщо є запалення то краще користуватися окулярами.
Важливо пам'ятати про гігієну і акуратність, а саме: ретельно мити руки перед дезінфекцією, промивати оптичні вироби в свіжому розчині і зберігати їх в чистому контейнері. Завжди починайте знімати або надягати оптичні вироби з одного ока, щоб не переплутати праву і ліву лінзи, які можуть відрізнятися за кількома параметрами, міняти контейнер для зберігання не рідше одного разу на три місяці.