Замовити зворотній дзвінок
0

Як стежити за зором дитини?


Про здоров’я треба думати і підтримувати його змолоду. На відміну від дітей, дорослі розуміють всю важливість цієї прописної істини. Їх завдання – роз’яснювати своїм чадам, як відрізняється якість життя здорових і хворих людей. Діти повинні розуміти, що можливість бачити – це щастя, безцінний дар. Його не можна сприймати як даність, а потрібно цінувати і берегти. Без якісного зору неможливо насолоджуватися красою навколишнього світу і повноцінно жити.

З яких причин у дітей погіршується зір?

В останні роки проблеми із зором дуже часто виникають у молодшого покоління. Можна сказати, що захворювання очей «помолодшали», причому значно. Раніше скарги на погіршення зору в основному надходили від зрілих і літніх людей. А зараз на прийомі у окулістів все частіше можна зустріти дітей. За якими ж причинами втрачається здатність якісно бачити? Існують наступні фактори:

 1. Спадковий. Якщо у мами чи тата поставлений діагноз міопія, астигматизм, будь-яке інше очне захворювання генетичної природи, то це є істотним підставою для негайного відвідування з дитиною окуліста. Дані хвороби можуть послужити причиною поганого зору у дітей. Відвідуючи лікаря регулярно і виконуючи всі приписи, можна уникнути розвитку патології зорової функції.
 2. Велике напруження очей. У дитячому садку, в школі у дітей дуже інтенсивні зорові навантаження. Через перевтоми органів зору у дитини з’являються різні проблеми, пов’язані з очима. Навчальні шкільні та дошкільні програми дуже складні, тому навантаження постійно зростають, а зір при цьому погіршується.
 3. Надмірне захоплення комп’ютером і переглядом телевізора. Ваша дитина часто тре очі? Зверніть увагу, чим він займається на дозвіллі. Ігри на комп’ютері і тривалий перегляд телепрограм – одні з найбільш популярних «ворогів» зору. Наслідком неправильного проведення часу може стати розвиток у дитини міопії.
 4. Дефіцит вітамінів, необхідних для підтримки якісного зору. Нестача фолієвої кислоти, цинку, заліза, вітамінів A, B, D проявляються больовими відчуттями в області очей. При яскравому світлі дитина примружується, а в темряві практично не бачить.

Причин, що впливають на порушення зорової функції в юному віці, безліч: читання, захворювання хребетного стовпа, недолік фізичної активності, відсутність ранньої профілактики і лікування виникла патології. Основними передумовами до розвитку проблем із зором вважаються непристосованість очей дитини до зростаючим навантаженням і недотримання гігієни зору.

Як впливають комп’ютери, телефони і електронні книги на зір дітей?

Діти проводять стільки часу за моніторами комп’ютерів, телефонів, планшетів, що дорослі повинні розуміти про можливість наслідків для очей у їх синів або дочок. Питань на цю тему безліч. Як впливають на очі мерехтливі екрани? Чи може через тривале перебування за комп’ютером погіршиться зір? Як уберегти дитину від випромінювання, яке дає сучасна техніка?

Чимало діток «посадили» свій зір через байдужого і безвідповідального ставлення мам і тат. Для дорослих дуже зручно дати малюку в руки планшет і позбавити себе від турбот про чадо. Так як комп’ютер містить неймовірну кількість барвистих ігор і програм для дітей, то дитина швидко втягується в процес, а потім починає вимагати дати йому «іграшку».

Робота на комп’ютері займає перше місце серед зорових навантажень. Перш ніж дозволити своєму чаду проводити час перед монітором, дорослі повинні враховувати наступні рекомендації по використанню електронних гаджетів:

 • Не варто занадто рано допускати дітей до техніки. Зволікайте цей момент якомога довше. Заборонено користуватися комп’ютерами дітям молодше трьох років.
 • Кількість часу, проведеного перед монітором, має визначатися в залежності від віку дитини. Дітям до 5 років – 15 хвилин, до 7 років – 20-25, в 8 років – 40 хвилин, старше 8 – 1,5 години.
 • Забезпечте дистанцію між дитиною і екраном. Навчайте дітей правильної експлуатації комп’ютера, телефону, планшета. Не забувайте нагадувати про поставу.
 • Не купуйте дітям планшети, смартфони з маленькою діагоналлю. Вони занадто навантажують зорові органи. Віддавайте перевагу якісній техніці.

Телевізори та монітори по-різному впливають на зір. Найбільш нешкідливим вважається телевізор, потім монітор комп’ютера, найнебезпечнішими є планшет, смартфон і електронна книга. Цей ланцюжок вибудувана у напрямку зниження величини діагоналі. Діти не вміють контролювати необхідну відстань від екрану до очей, вони наближають дрібну техніку на-віч, ніж знижують свій зір.

Очі дитини під час читання: що потрібно знати?

Дуже важливим залишається питання, як впливає читання на зорову функцію. На другому місці по навантаженнях на зір варто саме це заняття. Під час читання відбувається напруга акомодації. М’язам очі потрібно напружуватися, щоб рухати очі по рядках. А очні яблука переміщаються не плавно, а стрибкоподібно.

Щоб очі не сильно втомлювалися під час читання, варто дотримуватися певних умов:

 1. Текстові параметри (шрифт, інтервал між рядками, колір тексту). Ці показники повинні бути оптимальними для сприйняття.
 2. Правильне освітлення. Читання повинно проходити при хорошому світлі, щоб очі зайвий раз не напружувалися.
 3. Поза під час читання. Потрібно пояснити дитині, що тримати книгу і сидіти потрібно правильно.

Щоб зменшити навантаження на зорові органи, рекомендується використовувати книжкову продукцію тільки високої якості. Вибираючи друковане видання, звертайте увагу, на якому папері воно виконано. Особливо, якщо ви купуєте книги для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Діти повинні читати тільки в сидячому положенні, заборонено лежати, відкривати книгу в транспорті. Краще, якщо дитина буде сидіти за столом, злегка нахилившись. Книгу потрібно тримати на відстані від очей не менше 30 см.

Те ж саме стосується і електронних книг. Виробники роблять книгу так, що по сприйняттю вона наближена до звичайної книги. Тому і навантаження на зір нічим не відрізняється від прочитання друкованих видань. В електронних носіях є функція збільшення розміру шрифту і його типу, що дає можливість читати з великим комфортом для очей. Рідери набувають все більшої популярності у молоді.

Які сигнали говорять про те, що потрібно звертатися до офтальмолога?

Своєчасно виявлені проблеми в здатності якісно бачити і адекватно призначене лікування, позбавляють від багатьох труднощів в майбутньому не тільки дитини, але і його сім’ю. Медики радять мамам і татам вести на прийом до окуліста свого малюка якомога раніше. Навіть самий уважний педіатр може пропустити патології зору у малятка. Профільний фахівець виявить наявність відхилення і дасть докладні рекомендації щодо лікувальної терапії.

Є затверджений план обстежень дитини у офтальмолога, не варто нехтувати його дотриманням. Перший похід до лікаря відбувається через тридцять днів після народження малюка. Ця процедура допомагає виявити вроджену катаракту, глаукому.

Коли ж батькам необхідно в терміновому порядку звертатися до лікаря:

 • якщо у дитини є боязнь світла;
 • в разі нависання повік в момент закривання очей (птоз).

Наступний візит повинен відбутися в 3 місяці і на півроку. Особливо він важливий для недоношених дітей і дітей, що мають відхилення у розвитку. Також варто бути уважними в разі, коли члени сім’ї користуються засобами, що коректують зір. Також необхідний візит до офтальмолога, якщо у кого-то з родичів косоокість, астигматизм (викривлення рогівки) або поганий зір.

Дорослим потрібно реагувати на такі тривожні прояви у своїх діток, навіть якщо ви регулярно відвідуєте окуліста:

 • дитина скаржиться на болі в голові, очах, коли він щось розглядає.
 • син або дочка наближають розглянутий предмет близько до обличчя.
 • малюк часто мружить погляд або тре очі. Каже, що зображення каламутне, розпливчасте або двоїться.

На превеликий жаль, у багатьох дітей зорові проблеми виявляються тільки перед вступом до школи. На той час деякі захворювання стає важко вилікувати, а буває, що і неможливо.

Чому не варто забувати про профілактику?

Якщо батько відповідальний, то він буде піклуватися про своє чадо і його майбутньому. Найбільш важливими клопотами є ті, які пов’язані зі здоров’ям дітей. В наш час питання якісного зору має величезну популярність. З огляду на використання комп’ютерної техніки і складні навчальні програми, потрібно регулярно проводити профілактичні заходи, що оберігають дітей від виникнення очних захворювань.

Пропонуємо ознайомитися з головними порадами офтальмологів:

 1. Забезпечте дитині повноцінний раціон. Харчування має бути різноманітним і збалансованим, багатим вітамінами і мінералами. Малюкові корисно пити багато чистої води.
 2. Уникайте інтенсивних навчальних навантажень. Нехай дитина робить перерви на відпочинок.
 3. Створіть правильну освітленість в кімнаті і на робочому місці. Розташовуйте меблі так, щоб було якомога більше денного світла.
 4. Навчіть дитину вправам для очей. Поясніть, що їх потрібно робити регулярно.
 5. Обмежуйте час перебування перед телевізором і комп’ютером.

Слідкуйте за тим, щоб малюк дотримувався правил особистої гігієни: не чіпав очі брудними руками, користувався сонцезахисними окулярами. Не забувайте – діти повинні частіше і довше перебувати на свіжому повітрі. Дві години, проведених на вулиці, забезпечують малюкові повноцінний розвиток і здоров’я. Головне в профілактиці – дотримуватися системний підхід, безперервність, тільки в такому випадку можна домогтися гарних результатів. Любіть своїх дітей і дбайте про їх здоров’я.